Голяма крачка към декарбонизацията в Източна Европа: Heidelberg Materials стартира пилотен проект за улавяне на въглерод в България

  • Пилотна инсталация за улавяне на въглеродни емисии навлезе в своята строителна фаза и този важен момент беше отбелязан на 16 октомври в завода на Heidelberg Materials в Девня, България.
  • Пилотният проект, наречен ANRAV.beta, ще бъде ключова стъпка към детайлно разработване на концепцията, за да се реализира пълномащабната му версия за улавяне, транспортиране и съхранение на въглерод АNRAV (CCUS) в Източна Европа.
  • Успешното реализиране на ANRAV.beta ще проправи пътя към бъдещото внедряване на иновативната технология за улавяне OxyCal в глобален мащаб.

 

Министърът на иновациите и растежа на България Милена Стойчева, представители на висшето ръководство на Heidelberg Materials и съответните заинтересовани страни от местната общност присъстваха в понеделник на откриването на строителната площадка в завода на Heidelberg Materials в Девня, доскоро известен като „Девня Цимент“. Проектът ANRAV.beta представлява важна стъпка от изпълнението на мащабния проект ANRAV на компанията, който беше обявен в началото на 2023 като първия full-chain проект за улавяне, транспортиране и съхранение на въглеродни емисии в Източна Европа. В приоритетите на компанията Heidelberg Materials в глобален аспект декарбонизацията заема водещо място.

"Технологията OxyCal, която ще тестваме в Девня, е решаващо допълнение към нашето портфолио от технологии за улавяне. Получаването на солидни оперативни данни от индустриални пилотни проекти, като ANRAV.beta, е от съществено значение, за да се гарантира успешното изпълнение на проекти по нашата цялостна инвестиционна програма за декарбонизация – CCUS. В същото време можем да демонстрираме икономически осъществим начин за декарбонизиране на въглеродно интензивните индустрии в Източна Европа" – коментира Ернест Йелито, член на Управителния съвет на Heidelberg Materials, отговарящ за Северна и Източна Европа-Централна Азия.

"Това е важен момент за по-нататъшното развитие на технологиите на CCUS в Heidelberg Materials. ANRAV.beta е важна стъпка в нашето пътуване, за да предложим на нашите клиенти в Източна Европа напълно декарбонизиран цимент още в близко бъдеще. Този пилотен проект значително ще улесни изпълнението на цялостния проект ANRAV. Много се радвам, че екипът на Девня, заедно с нашия глобален Център за компетентност успяха да се справят с това за много кратко време" – заяви Никола Ким, главен директор по устойчиво развитие и член на Управителния съвет.

OxyCal е иновативна технология за улавяне на въглеродни емисии, базирана на използването на чист кислород по време на процеса на производство на клинкер. Резултатът е богат на CO2 газ с висока степен на чистота, който може да се използва повторно или безопасно да се съхранява. ANRAV.beta не само ще докаже ефективността на технологията, но и нейното прилагане в по-голям мащаб към ANRAV CCUS и други проекти на групата, като Anthemis CCUS в Белгия. Очаква се демонстрационният период да продължи от 12 до 24 месеца.

"С тази конкретна инвестиция област Варна и регионът на Североизточна България стават водещи в зелени устойчиви проекти за развитието на мехатрониката, чистите и кръгови технологии. Чрез този проект други чуждестранни инвеститори ще разпознаят България като място с потенциал и капацитет за развитие на научноизследователска дейност, където се подкрепя комерсиализацията на нови технологии" – обобщи министърът на иновациите и растежа за България Милена Стойчева, която беше гост на събитието.

ANRAV е първият CCUS проект в Източна Европа. В зависимост от успешното справяне с регулаторните и разрешителните предизвикателства се очаква той да започне да функционира още през 2028 г. с потенциал за улавяне от 800 000 тона CO2 годишно. Това е и първият проект в региона, който получава подкрепа от Фонда за иновации на ЕС в размер на 190 милиона евро. Изпълнението на проекта ще отключи потенциала на CCUS в България и ще допринесе значително за намаляването на емисиите на CO2 на национално ниво.

Anrav.beta construction event

Anrav.beta

Anrav.beta.

Anrav.beta.

Anrav.beta.

Anrav.beta.

Anrav.beta.

Anrav.beta.

Anrav.beta.